ԵՐԵՎԱՆԻ ԺԱՄԱՆԱԿԱԳՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Ապրիլի 24-ին նշվեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը։
Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի նախագահները միացան մյուս առաջնորդներին՝ ոգեկոչելու 100 տարի առաջ օսմանյան թուրքերի կողմից 1,5 միլիոն հայերի ցեղասպանությունը, մի իրադարձություն, որը մինչ օրս ցավոտ է մնում բոլոր հայերի համար:
Ամեն տարի ապրիլի 24-ին նշվում է մոտ 250 հայ մտավորականի ձերբակալության օրը, որը համարվում է հայերի ջարդերի առաջին փուլը։ Օսմանյան իշխանությունների կողմից 1915 թվականին սկսված սպանությունների, տեղահանությունների և երթերի հետևանքով զոհվել է մոտ 1,5 միլիոն մարդ։
Երևանում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը և առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանը հանդիսավոր արարողության սկզբում ծաղկեպսակ են դրել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում:
Չնայած հորդառատ անձրևին՝ իրար էին հետևում օտարերկրյա դիվանագետները, յուրաքանչյուրի ձեռքին դեղին վարդ, որը տեղադրում էին ծաղկեպսակի մեջ՝ դրված ազգի վերածնունդը խորհրդանշող մոնումենտալ 44 մետրանոց կոթողի ստորոտին:
Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությունը ուրբաթ օրը հայտարարություն էր տարածել, որում «խորին ցավակցություն և համերաշխություն» էր հայտնում հայ ժողովրդին՝ նրա կրած «ջարդերի և բռնի տեղահանման» աղետի կապակցությամբ։
Պատմաբանները լայնորեն այս իրադարձությունը դիտարկում են որպես ցեղասպանություն, սակայն ժամանակակից Թուրքիան՝ Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդը, կտրականապես հերքում է այս մեղադրանքը՝ հայտարարելով, որ սպանվածները՝ քաղաքացիական պատերազմի և անկարգությունների զոհեր են։